"Najnowsza pozycja w serii Łódzkie Studia z Językoznawstwa Angielskiego i Ogólnego poświęcona jest biolingwistyce – dziedzinie, która współcześnie ma charakter interdyscyplinarny, wpływają na nią lingwistyka i psycholingwistyka, neuronauka i psychologia poznawcza, eksperymentalne badania nad poznaniem i komunikacją (na dodatek zwierząt), badania nad ewolucją języka, a także szereg innych dyscyplin i dokonań.
W takim szerokim, interdyscyplinarnym ujęciu biolingwistyka bada głównie biologiczne podstawy języka. Realne jest także węższe, bardziej lingwistyczne spojrzenie na biolingwistykę jako realizację paradygmatu mentalistycznego we współczesnym językoznawstwie, paradygmatu związanego typowo z dokonaniami Noama Chomsky’ego i językoznawstwem generatywnym.
W tak rozumianej biolingwistyce głównym celem badań są swoiste atrybuty języka i kompetencji językowej. Prace skategoryzowane w niniejszym tomie prezentują autorskie spojrzenia na to węższe rozumienie biolingwistyki i mogą mieć ważne implikacje dla zrozumienia współczesnego językoznawstwa i dla teorii języka, a także filozofii językoznawstwa."