"Geografia myślenia" to książka, w której w bardzo interesujący sposób przeanalizowane są tajniki ludzkiego myślenia, a skrupulatniej - różnice w sposobie pojmowania świata i myślenia o drugim człowieku uwarunkowane kulturowo. Okazuje się, że miejsce, w którym mieszkamy, wychowujemy się, wywiera olbrzymi wpływ na to, jak myślimy i kim dzięki temu jesteśmy. W dobie nieustających konfliktów, spowodowanych nieraz właśnie nieporozumieniami na tle kulturowym, książka ta może stanowić typ przewodnika, klucza do zrozumienia zagadki człowieka w świecie pełnym rozmaitości - błyskotliwej, ale zarazem niebezpiecznej.
Coraz mocniejsza sieć wzajemnych powiązań politycznych i gospodarczych nie musi rodzić konfliktów nie do rozwiązania - przekonuje nas prof. Nisbett. tylko uświadomić sobie różnice w sposobie myślenia wynikające z przynależności do odmiennych kręgów kulturowych, a wielu nieporozumień można będzie uniknąć.
Niesamowity przewodnik dla tych, którzy na co dzień, w pracy, posiadają kontakty z ludźmi innych kultur - odnajdziemy tu podpowiedź, jak radzić sobie w sytuacjach biznesowych i na jakim tle mogą pojawić się problemy.
Wyjątki z recenzji:
Oto kolejna ważna książka Richarda E. Nisbetta. Autor niezbicie wykazuje, iż eksperymenty laboratoryjne ograniczające się do amerykańskich studentów, czy choćby do mieszkańców półkuli zachodniej, nie pomogą nam zrozumieć, jak myśli ogół ludzi. Ta książka dowodzi, iż wyjaśnianie sposobu myślenia właściwego dla kultur Wschodu nie może być uznawane za ciekawostkę, lecz za konieczność - jeżeli rzeczywiście chcemy rozwiązać problemy współczesnego świata. Ignorując naukę płynącą z tej książki, narażamy się na niebezpieczeństwo.
- Robert J. Sternberg
Kulturowe różnice poznawcze przedstawione w tej rewolucyjnej książce są widocznie głębsze i mają pokaźnie szerszy zasięg, aniżeli komukolwiek się to mogło wydawać jeszcze dziesięć lat temu. Wyniki badań zaskakują entuzjastów poglądów o uniwersalnym charakterze ludzkiego myślenia, imponują badaczom kultury i ? prowokują do myślenia wszelkich zainteresowanych ludzkim poznaniem.
- Shinobu Kitayama