Zainteresowanie, z jakim wśród Odbiorców, w głównej mierze profesjonalnych badaczy historii fortyfikacji, jak i licznej grupy i popularyzatorów tej tematyki, spotkał się I tom pracy Ars fortificandi.
Studia i materiały z dziejów architektury obronnej, spowodowało podjęcie decyzji o kontynuowaniu serii. Grupa autorów podjęła się przygotowania nowych opracowań, będących efektem badań szczegółowych, których wkład w postęp naukowy może okazać się wyjątkowo wyraźny.
w efekcie, po nieco ponad półtora roku od ukazania się części I, do rąk Czytelników z przyjemnością kierowany jest kolejny zbiór studiów dotyczących architektury obronnej. W skład publikacji weszło sześć tekstów podejmujących wyjątkowo różnorodną problematykę, a wśród nich: pięć artykułów i jeden materiał.
Wszystkie opracowania pozostały przygotowane przez autorów samodzielnie, za wyjątkiem jednego, napisanego poprzez duet badaczy. W ujęciu chronologicznym teksty dotyczą ostatnich trzech minionych stuleci (XVIII-XX) i w obrębie publikacji zostały uszeregowane zgodnie z tym porządkiem.