Przełożył Jarosław Merecki
Kto rozmyśla nad podstawowymi kwestiami filozoficznymi, ten nadal może czerpać korzyści z filozoficznego myślenia Tomasza z Akwinu. Książka wprowadza w podstawowe problemy doktryny Tomasza i umieszcza je w kontekście wpływowych tradycji jego czasów.
Żyjący ponad 700 lat temu Tomasz staje się dla nas partnerem w roztrząsaniu znacznych problemów, które podejmował w kontekście historycznym podobnym do naszego - jak choćby konfrontacji chrześcijaństwa z islamem na płaszczyznach: religijnej, naukowej, politycznej. Lektura książki podważa utartą, krzywdzącą ocenę średniowiecza - epoki powstawania uniwersytetów - jako symbolu ciemnoty i zacofania.
Zimmermann jest wybitny znawcą dziejów filozofii średniowiecza, filozofii św. Tomasza w szczególności, doświadczonym wykładowcą. Proponowana książka jest nadzwyczajnym wprowadzeniem do filozoficznej myśli Akwinaty i zachęca do podjęcia bezpośredniej lektury jego dzieł. Jest jasną prezentacją ważnych i aktualnych także dziś problemów filozoficznych stawianych poprzez Tomasza i sposobu, w jaki je analizował, jak argumentował i jak na nie odpowiadał. Zainteresuje więc nie tylko filozofów i teologów, lecz także wszelkich, którzy doceniają znaczenie myśli średniowiecznej dla obecnego kształtu Europy.