Na przestrzeni wieków „morowe powietrze" dziesiątkowało miasta i wsie w całej Europie. Choroba w jednej chwili zmieniała bliskie osoby w ludzi sobie obcych i niosących śmierć. Nieufność i lęk niszczyły wzajemne relacje.
Życie na granicy życia i śmierci weryfikowało prawdę o sobie samym. Ks. Jan Kracik, historyk, opisał wydarzenia, gdy kolejne fale epidemii dżumy dotykały staropolskie społeczeństwa. Jedna z nich, w latach 1348-50, w samym tylko Krakowie spowodowała śmierć dwudziestu tysięcy mieszkańców, a na największym przeciętniewiecznym rynku Europy wyrosła trawa.
Zarazie towarzyszył głód, zdarzały się wypadki kanibalizmu. Tych, którym udało się uciec z miasta, nękały stada wilków. Autor zebrał w książce ciekawostki i opowieści o reakcjach na zagrożenie zarazą zwykłych ludzi oraz królewskie rozporządzenia i zalecenia medyków - z punktu widzenia współczesnej medycyny niezrozumiałe, a nawet zgubne.Śledząc opisane poprzez autora historię przekonujemy się, iż mimo zmieniających się epok i obyczajów, ludzkie postawy wobec epidemii pozostają niezmienne..
Od nas tylko zależy, czy staniemy z nią do walki, czy pozostaniemy tylko jej biernymi obserwatorami. Tytuł Pokonać czarną śmierć Autor Jan Kracik Wydawnictwo Wydawnictwo M EAN 9788380436237 ISBN 9788380436237 Kategoria Literatura\Literatura faktu liczba stron 288 Format 14x20x2.1 cm Rok wydania 2020 Oprawa Miękka Wydanie 1 Waga 0.302 kg