Ben Suc położone kilkadziesiąt kilometrów od Sajgonu stało się celem ataku w ramach operacji Cedar Falls – największej akcji wojsk amerykańskich w czasie wojny w Wietnamie. Schell był naocznym świadkiem przebiegu i skutków tej interwencji, najpierw obserwując wydarzenia z pokładu wojskowego helikoptera, potem słuchając opowieści jeńców, wreszcie oglądając zniszczenia, które pozostawiły amerykańskie bomby i czołgi.
Książka Schella spotkała się z żywymi reakcjami i weszła do kanonu światowej literatury faktu. Autor nie tylko opowiada o solidnych wydarzeniach, ale stara się ponadto znaleźć odpowiedzi na pytania, dlaczego Stany Zjednoczone rozpoczęły wojnę w Wietnamie i dlaczego ją przegrały.
Jego relacja jest jednym z najmocniej przejmujących świadectw o tej wojnie i o wojnie w ogóle. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. „„Wojna w Wietnamie była to wojna najistotniej dzieląca naród amerykański ze wszystkich dotychczasowych wojen prowadzonych poza granicami Stanów Zjednoczonych" – tak pisał Richard Nixon w książce „Nigdy więcej Wietnamu", w której objaśniał sens własnej polityki.
Jonathan Schell, rewelacyjny amerykański pisarz polityczny i eseista, podzielał ten pogląd, choć – inaczej aniżeli Nixon – był krytykiem polityki amerykańskiej w Wietnamie. Po książkach Nixona i Podhoretza „Dlaczego byliśmy w Wietnamie?", obrońców polityki wojennej, dostajemy oto przejmujące świadectwo przeciwnika tej wojny.
Za swoją książkę Schell był brutalnie atakowany. Oskarżano go o brak patriotyzmu, tymczasem Schell, człowiek antytotalitarnej lewicy, a więc zarówno antykomunistycznej, jak i antyfaszystowskiej, po prostu inaczej pojmował patriotyzm.
Obwiniano go o „autonienawiść, która nakazuje, wbrew wszelkim dowodom i zdrowemu rozsądkowi, przypisywać USA wszystko, co najgorsze, a to, co najkorzystniejsze – najgorszym wrogom". Tymczasem Schell nie miał złudzeń co do natury reżymu komunistycznego w Hanoi.
W swej książce opowiedział o tym, co widział jako reporter. I o tym, jak rozumie źródła amerykańskiej klęski w Wietnamie. Obrońcy Nixona powtarzali: „komunistyczny pomieszczenie odbiera życie znacznie większej liczbie ludzi niżeli antykomunistyczna wojna".
Schell odpowiadał: tej wojny nie można było wygrać, a jej rezultatem są tylko cierpienia tysięcy ludzi. W ten sposób zderzyły się z sobą dwa modele amerykańskiego patriotyzmu. Wobec reżymów dyktatorskich ani przemoc, ani dyplomacja nie są efektywnymi receptami na każdą okazję.
nieprzeciętna książka Schella to ważny głos we wciąż trwającym sporze w Stanach Zjednoczonych. Ale może w sprawie Wietnamu – między skorumpowanym reżymem w Sajgonie a totalitarnym reżymem w Hanoi – nikt nie miał efektywnej recepty? Tę książkę naprawdę nad wyraz warto przeczytać." Adam Michnik „Książka Schella to ważny i godny zaufania głos w dyskusji na temat wojny w Wietnamie.
Relacjonując swoje doświadczenia z wizyty w kraju ogarniętym konfliktem, autor stworzył książkę fascynującą zarówno dla akademików, jak i czytelników zainteresowanych historią najnowszą." „Library Journal" „Jeżeli za sto lat Amerykanie będą chcieli przeczytać książkę dotyczącą wojny w Wietnamie, muszą sięgnąć po publikację Schella.
Tam znajdą odpowiedź na każde pytanie związane z tym konfliktem." Gloria Emerson Tytuł Prawdziwa wojna Autor Jonathan Schell Tłumacz Rafał Lisowski Wydawnictwo Czarne EAN 9788381910156 ISBN 9788381910156 Kategoria Literatura\Esej reportaż kolekcja Reportaż liczba stron 344 Format 13.5x21.5x2.5 cm Rok wydania 2020 Oprawa Miękka ze skrzydełkami Wydanie wydanie 2 Waga 0.372 kg