Wracam tu do starych znajomych: Joyce’a, Kafki i Schulza, sięgam po postaci świeże (Celan, Cylkow, Bialik). Próbuję zmierzyć się z twórcą może dla mnie najważniejszym – Tadeuszem Kantorem – i zrozumieć hipnotyczny wpływ, jaki wciąż na mnie wywiera.
W tym sensie jest to książka osobista, lecz staram się unikać osobistego tonu, oddając głos samej literaturze. To ona jest i powinna być bohaterką pierwszoplanową. Czytelniczce albo Czytelnikowi niewątpliwie rzuci się w oczy różnorakość wątków tkackich.
Powód jest prosty. Otóż w niejednej tradycji i niejednej kulturze czynność tkania kojarzona bywa ze snuciem opowieści, a gotowa tkanina – z tekstem, który mieni się znaczeniami i określa z osobna los każdego człowieka.
Ale na dodatek tkanie i pisanie posiadają ze sobą niemało wspólnego. I tu, i tam chodzi przecież o trwałe i oryginalne splecenie wątku i osnowy. A w praktyce – o ciężką robotę, która polega na ustawicznym pruciu i zawęźlaniu nitek symbolizujących warstwy sensów, języków i tradycji, pamięci i rzeczy niepamiętanych, wpływów i nawiązań symbolizujących także pojedyncze ludzkie głosy.
Te znowuż są najlepiej słyszalne w prześwitach i ubytkach tekstu. W przetarciach widać i słychać więcej, i to one najmocniej mnie interesują. Tytuł Rzeczywistość poprzecierana Autor Piotr Paziński Wydawnictwo Austeria EAN 9788378660026 ISBN 9788378660026 Kategoria Literatura\Literaturoznawstwo liczba stron 388 Format 15x21.2x3.2 cm Rok wydania 2015 Oprawa Twarda Wydanie 1 Waga 0.59 kg