Główną zaletą książki jest wspaniała precyzja (bez zbędnych, nazbyt formalnych odniesień) w ujmowaniu skomplikowanych zagadnień filozoficznych i wysoki poziom rozważań merytorycznych. Napisana jest poprzez praktyka, ale głęboko świadomego wielkiego zaplecza teoretyczno-konceptualnego, stojącego za potężnymi rozwiązaniami.
To nie tylko wykład określonej metody kształcenia,w dodatku, a może z zasady – konkretna etyka. To nie tylko technika – jak uczyć – ze szczególnym podkreśleniem nauczania – etyki,w dodatku, a może bardziej podstawowe – przesłanie moralne, które winno towarzyszyć każdemu nauczycielowi.
Tym ważniejsze, że nie ograniczone do jednego kontekstu idei (przeświadczeń światopoglądowych),demonstrującego, jak funkcjonować w zróżnicowaniu tych właśnie idei. Z recenzji prof. Nadzw. Dr. Hab.
Macieja Woźniczki Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie W linii ukazały się: E. Płóciennik, Rozwijanie mądrości dziecka. Koncepcja i wskazówki metodyczne E. Płóciennik, Rozwijanie mądrości w praktyce edukacyjnej.
Scenariusze zajęć w przedszkolu i szkole podstawowej E. Płóciennik, Rozwijanie mądrości w praktyce edukacyjnej. Scenariusze zajęć dla młodzieży Robert J. Sternberg, Linda Jarvin, Elena L. Grigorenko, Mądrość, inteligencja i twórczość w nauczaniu.
Jak zapewnić uczniom sukces E. Płóciennik, Mądrość dziecka. Predyspozycje – przejawy – perspektywy wspierania