W 2018 roku obchodziliśmy 220 rocznicę urodzin Adama Mickiewicza. Katedra Komparatystyki Literackiej Wydziału Polonistyki UJ, podobnie jak w przypadku rocznic innych polskich pisarzy, postanowiła przyjrzeć się, z punktu widzenia ich kontekstów, biografii, dziełu Poety i jego recepcji.
Konteksty, które stały się przedmiotem badania specjalistów z najróżniejszych dziedzin, wiązały się nie tylko z osobą, myślą i dziełami Mickiewicza oraz z epoką, w której żył i tworzył, lecz także z odległymi epokami, z którymi wiązały go jakieś idee, albo które, z kolei, nawiązywały do jego twórczości.
Temat „kontekstów Mickiewicza” w żadnej mierze nie został przez nas wyczerpany, ale jedynie zasygnalizowany: mamy nadzieję, iż będzie kontynuowany i rozwijany w dodatku poprzez innych badaczy. Konferencji towarzyszyła wystawa „Mickiewicz w Krakowie”, na którą złożyły się pomiędzy innymi niektóre spośród licznych rękopisów, pierwodruków i artefaktów przechowywanych w krakowskich instytucjach kultury.
Zetknięcie z nimi nasunęło nam i nasunie jeszcze zapewne innym badaczom mnóstwo pomysłów kolejnych tematów dotyczących „Mickiewiczowskich kontekstów”. Tytuł Mickiewiczowskie konteksty Autor Opracowanie Zbiorowe Wydawnictwo Avalon EAN 9788377303962 ISBN 9788377303962 Kategoria Literatura\Literaturoznawstwo ilość stron 415 Format 15x23.5x2 cm Rok wydania 2019 Oprawa Miękka Wydanie 1 Waga 0.606 kg