Zespół takotsubo (TTS) to jedno z najbardziej tajemniczych i ekscytujących schorzeń kardiologicznych. Być może dlatego, iż dotyczy ono typowo pań. Jego etiologia wskazuje na ścisły związek pomiędzy mózgiem i sercem.Od powstania pierwszego opisu TTS pochodzącego z Japonii minęło prawie 30 lat.
To właśnie temu opisowi zawdzięczamy nietuzinkową nazwę schorzenia, pochodzącą od klasycznego naczynia do połowu ośmiornic (tako-tsubo), którego zarys przypomina lewą komorę serca w TTS. W tym czasie lepiej poznaliśmy naturę tej enigmatycznej choroby imitującej zawał serca, głównie w zakresie czynników wywołujących, diagnostyki, przebiegu klinicznego i rokowania.Patofizjologia choroby wciąż pozostaje jednak wielką zagadką.
Wiemy, że TTS dotyczy około 2% pacjentów ze wstępnym rozpoznaniem zawału serca. Ale TTS traktujemy tradycyjnie jako ostrą przejściową dysfunkcję skurczową lewej komory, to jednak sumując się w formie subklinicznych nawrotów, prawdopodobnie może się wpisywać w patogenezę przewlekłej niewydolności serca.
Przy takim założeniu TTS z choroby stosunkowo rzadkiej awansuje dogrupy chorób niezwykle częstych.