Dzięki innowacyjni we wszelkich dziedzinach medycyny weterynaryjnej niedużych zwierząt podczas wizyt można zaobserwować obecnie wzrost liczby psów i kotów w wieku, w którym uznaje się je za pacjentów geriatrycznych. Ich właściciele domagają się lepiej dostosowanego do ich potrzeb podejścia i leczenia. Proszą o inny rodzaj opieki ze względu na to, iż żyją ze swoimi zwierzętami już niemało lat i są z nimi niezwykle związani. W wielu przypadkach czują obowiązek moralny wyczerpania wszystkich realnych kroków, zanim podejmą najtrudniejsze decyzje dotyczące życia swojego psa czy kota.
Ocena pacjenta w starszym wieku wymaga od klinicystów zwrócenia uwagi nie tylko na objawy, z powodu których właściciel zgłasza się na wizytę,również na cały zbiór realnych ukrytych zmian patologicznych, które zmuszają nas do podjęcia adekwatnych decyzji i rozpoczęcia właściwego leczenia. Takie przypadki powodują, iż lekarze aktualizują schematy diagnostyczne i włączają do diagnostyki różnicowej sporo chorób, których zwykle nie obserwuje się u pacjentów w innym wieku.
Ta nadzwyczaj użyteczna książka stanowi niezmiernie użyteczny przewodnik po różnorodnego typu stanach patologicznych, na które mogą cierpieć starsze zwierzęta. Podręcznik ten ukierunkuje w ustaleniu rozpoznania, jak również w doborze leczenia tej szczególnej ze względu na wiek grupy pacjentów bez konieczności sięgania do bardziej sporej literatury. Schematy i tabele, które są w nim zawarte, ułatwiają szybkie odnalezienie poszukiwanych danych.