G.K. Chesterton to pisarz, dziennikarz, najsłynniejszy po kardynale Newmanie angielski konwertyta na katolicyzm, nazywany współczesnym ojcem Kościoła i jednym z najgłębszych myślicieli, jacy kiedykolwiek istnieli.
W swoich efektownych książkach i esejach w profesjonalny sposób bronił chrześcijańskiej ortodoksji, zdrowego rozsądku, piękna i rodziny przed modnymi trendami i ideologiami współczesnego świata. Lektura jego pism przyczyniła się do nawrócenia wielu innych, jednocześnie słynnych, jak i mniej znanych.
Papież Pius XI w depeszy kondolencyjnej nazwał go „oddanym synem Kościoła świętego i obrońcą wiary". Aktualnie trwają przygotowania do wszczęcia jego cyklu beatyfikacyjnego. Życie Chestertona może się wydać na pierwszy rzut oka niedużo interesujące – brak w nim wszak skandali, ekscesów, morderstw, narkotyków i niebezpiecznych morderstw.
Jednak, jeśli mu się bliżej przyjrzeć, jak tego dokonał autor tej biografii, odnaleźć w nim można i wielką podróż, i wielką bitwę, i duży romans. Z kart tej książki jawi się Chesterton jako postać naprawdę niezwykła, pełna życia, radości i miłości.
W szeregu fabularyzowanych epizodów poznajemy niesamowitą osobowość tego apostoła zdrowego rozsądku, jego dojrzewanie i odnajdywanie powołania, perypetie uczuciowe, ewolucję ideową, przyjaźnie i postawę wobec świata.
A wszystko to ujęte w świetną, literacką formę, której nie powstydziłby się sam bohater tej biografii. To naprawdę nadzwyczajnie napisana opowieść, dzięki której możemy zachwycić się Chestertonem nie tylko jako nieprzeciętnym myślicielem i pisarzem, ale także jako barwnym, oryginalnym i autentycznym człowiekiem.