Książka Miłosza Puczydłowskiego jest wielowątkowa i wyjątkowo bogata w treść. Jasno i z dużym znawstwem naświetla problem sekularyzacji z perspektywy najróżniejszych stanowisk, pozycjonuje główne obszerny. Bez wątpienia będzie stanowiła punkt odniesienia do dalszych badań i dyskusji nad zjawiskiem sekularyzacji.
Oryginalna jest także główna teza pracy, pokazująca religię i sekularyzm jako dwie splecione ze sobą i przynależne do siebie matryce. Prof. Dr hab. Tadeusz Gadacz Książka Miłosza Puczydłowskiego jest rozprawą pokaźną i wyjątkowo rzetelną, trafnie i z analityczną rozwagą wkraczającą w nader rozległy i szczególnie złożony obszar żywej debaty współczesnej.
Autor sensownie zmierza do oswobodzenia problemu sekularyzacji z więzi socjologicznego redukcjonizmu i wprowadza ów problem w obręb refleksji filozoficzno-teologicznej, dla której socjologia wiary i niewiary staje się punktem odniesienia, momentem krytycznym kultury, czy źródłem nowych wyzwań duchowych i inspiracji, a sekularyzacja, paradoksalnie, treścią wierzenia.
Prof. Instytutu Filozofii i Socjologii PAN dr hab. Zbigniew Mikołejko