Książka dotyczy znaczących wizji tego, czym polityka jest i czym winna się stać w przyszłości. Świetnie tę intencję oddaje struktura książki, która najpierw koncentruje się na szerokich nurtach, panoramicznych wizjach obszaru politycznego, potem zaś zwraca się (...) w stronę wybitnych twórców – wizjonerów tego co polityczne.
z recenzji doc. Dr. Hab. Szymona Wróbla Polityką jest wszystko to, w czym przejawia się chęć i wola – indywidualna lub zbiorowa, luźna lub zorganizowana – oddziaływania na państwowe organa władzy, a także tychże organów funkcjonowanie i podtrzymywanie.
Takie ujęcie kładzie nacisk na fakt, że polityka początkuje się, kończy i trwa w państwie. Włodzimierz Wesołowski Zdaniem myślicieli tradycyjnych wolność sytuowała się wyłącznie w przestrzeni publicznej, w sferze polis.
Była działaniem wykraczającym poza sferę konieczności, która „jest z reguły zjawiskiem przedpolitycznym, cechą charakterystyczną prywatnej organizacji gospodarstwa domowego”. Polityka w ujęciu republikańskim to (...) przestrzeń luźnej kreacji, przestrzeń, w której ludzkie działania – nieuwarunkowane czysto biologicznymi potrzebami – odciskają trwały ślad.
Marcin Gajek Apolityczny cel, jakim jest wolność jednostkowa, wymaga za każdym razem cyklu politycznego i nie może się bez niego obyć. W tym kontekście lektura Monteskiusza jest nieoceniona. Uzmysławia nam bowiem paradoks projektu liberalnego, jakim jest uznanie polityki za mechanizm konieczny do tego, żeby móc wieść życie antypolityczne.
Nina Gładziuk