Chemia analityczna jest nauką interdyscyplinarną. Z koniecznością ustalenia albo sprawdzenia składu najróżniejszych tworzyw spotykamy się na każdym kroku, we wszelkich dziedzinach nauk przyrodniczych i technicznych, w gospodarce i w życiu powszednim.
W
pierwszym tomie podręcznika omówiona została teoria podstawowych reakcji analitycznych, a zatem reakcje kwas-zasada, reakcje tworzenia się kompleksów, reakcje redoks, reakcje strącania osadów, reakcje w środowisku stopionych soli i reakcje kinetyczne. Zaprezentowano również niektóre reakcje związków naturalnych.
W dalszej części materiału przedstawiono nieorganiczną analizę jakościową, która - poprzez wprowadzenie w podstawowe czynności analityczne i poznanie charakterystycznych reakcji kationów i anionów nieorganicznych, a także głównych metod ich rozdzielania - jest prawidłowym uzupełnieniem wykładu chemii nieorganicznej od strony poznania cechy chemicznych pierwiastków i ich ważniejszych związków.
Niniejsza pozycja jest kolejnym, zmienionym i unowocześnionym wydaniem podręcznika. Z ważniejszych zmian warto wymienić:
- omówienie analizy spektrofotometrycznej,
- świeże wersje opisu reakcji i metod utleniania i redukcji,
- ujednolicenie zapisu zgodnie ze światową tendencją w literaturze chemicznej.
Książka jest dedykowana dla studentów chemii, farmacji i innych, pokrewnych kierunków studiów i dla chemików posługujących się metodami chemii analitycznej w pracy zawodowej.