Początek dyskusji nad realną różnicą istoty i istnienia rozpoczął bakałarz Uniwersytetu Paryskiego, uczeń Tomasza z Akwinu, Idzi Rzymianin. Nie ulega wątpliwości, iż Idzi rewelacyjnie zdawał sobie sprawę z fundamentalnego znaczenia złożenia istotowo-istnieniowego w bycie wykonanym.
Można zaryzykować stwierdzenie, że był pierwszym, który zauważył jej doniosłość. Nieoczekiwanie stanowisko Idziego spotkało się z ostrą reakcją jednego z nestorów Uniwersytetu Paryskiego Henryka z Gandawy.
Od tego momentu rozgorzał zacięty spór o tzw. Realną różnicę między istotą a istnieniem, myślicieli. Idzi Rzymianin stał się tym, który realną różnicę istoty i istnienia sproblematyzował i zapoczątkował dociekania nad tą kwestią.
(...) W pewnym sensie stał się twórcą syntezy tomizmu, w tym znaczeniu, że uwypuklił fundamentalne idee myśli Tomasza z Akwinu. Zwrócił bowiem uwagę na problem złożeń bytowych, rozumienie istnienia jako aktu istoty, na partycypację istnienia w bytach tworzonych.
równocześnie jednak okazał się typem myśliciela odmiennym od Akwinaty, a pewne jego rozwiązania daleko odbiegają od doktryny mistrza. Tomasz z Akwinu pozostaje w pełnym tego słowa znaczeniu ontologiem, w trakcie gdy Idzi jest przeważnie metafizykiem.
Istnienie rozumiał Idzi jako rzecz?naddaną bytom. Warto dodatkowo pamiętać, iż w doktrynie Idziego można zauważyć silne wpływy neoplatonizmu, wyjątkowo Proklosa, co pozwoliło mu wytwarzać odmienną od Tomasza strukturę bytową.
Ze wstępu tłumacza Tytuł Twierdzenia o istnieniu i istocie Autor Rzymianin Idzi Wydawnictwo Marek Derewiecki EAN 9788389637185 ISBN 9788389637185 Kategoria Literatura, Socjologia liczba stron 132 Format 17x23 cm Rok wydania 2005 Oprawa twarda z obwolutą