Książka ta realizuje w pełni żywe wśród językoznawców postulaty badań języka i człowieka, dla którego i dzięki któremu język istnieje. Przedstawiona sugestia badawcza to potężne językoznawstwo humanistyczne.
Praca wypełnia metodologiczne postulaty lubelskiej szkoły językoznawczej, która od wielu lat jest znakomicie postrzegana w polskim środowisku naukowym. Sam przedmiot dociekań teoretycznych, a także badań empirycznych - leksemsamotność" i wyrazy pokrewne - jest fascynujący z przeróżnych powodów.
Najpierw są to powody językowe. Wybrany do analizy leksem jest szczególnie ciekawy i generuje obszerne pole semantyczne, mające niełatwe relacje także pragmatyczne i kulturowe. Po wtóre, są to powody wchodzące w zakres psychologii społecznej: człowiek przeżywa swoją samotność wobec świata, wobec innych, wobec siebie, własnych ograniczeń, słabości, wreszcie wobec śmierci, bo umiera się za każdym razem w najgłębszej samotności.
Wszystko to odbija się w znakach językowych. Z jednej strony człowiek to istota społeczna, jednak z drugiej strony jest nieraz sam, zresztą samotność wpisuje się w istnienie każdego z nas poprzez naszą odrębność, jednostkowość, swoistość.
Tytuł Samotność i jej obrazy w języku Autor Katarzyna Sobstyl Wydawnictwo UMCS EAN 9788377844397 ISBN 9788377844397 Kategoria Literatura, Nauki humanistyczne ilość stron 250 Format 243x169 mm Rok wydania 2013 Oprawa broszurowa