Martin Heidegger (1889 1976), klasyk XX-wiecznej filozofii niemieckiej, wygłosił te wykłady o myśleniu na fryburskim uniwersytecie w roku akademickim 1951/1952. Reprezentują one filozofię z późnego okresu twórczości Heideggera, który po politycznych wyzwaniach lat trzydziestych i czterdziestych XX wieku powrócił do życia akademickiego: objęty po wojnie zakazem nauczania z powodu wcześniejszych związków z nazizmem, uzyskał możliwość prowadzenia działalności dydaktycznej w chwili przejścia na emeryturę, co nastąpiło właśnie we wrześniu 1951 roku.
Cały sens (i trudność) niniejszych rozważań posiada się już w tytule: Was heißt Denken można rozumieć na kilka sposobów jako pytanie, co zwie (nazywa) się myśleniem lub co wzywa myślenie, a to znów w sensie wzywania poprzez myślenie albo wzywania myślenia przez coś.
Ta wieloznaczność prezentuje myślenie jako coś zupełnie innego aniżeli zwykła operacja logicznego wnioskowania: jako sam akt egzystencji odpowiadającej na wezwanie bycia. Istoty takiego myślenia trzeba szukać raczej w poezji aniżeli w nauce, dlatego patronami tego tomu są poeci z Friedrichem Hlderlinem na czele.
Słowa poezji, pisze Heidegger, nie pochodzą z podręcznika logiki, ale skądinąd. Skąd Co zwie myślenie Nie wiemy, ponieważ jeszcze nie myślimy. Kwestia postawiona w tak szerokim (i głębokim) horyzoncie nie prowadzi oczywiście do odpowiedzi - może tylko zwać do myślenia.
Tytuł Co zwie się myśleniem? Autor Martin Heidegger Wydawnictwo Aletheia EAN 9788362858972 ISBN 9788362858972 Kategoria Literatura, Filozofia ilość stron 240 Format 12x19,5 cm Rok wydania 2017 Oprawa broszurowa