Francuski filozof Jean-Paul Sartre (1905-1980) napisał Wyobrażenie dość wcześnie (1936?1939) z przeznaczeniem na pracę doktorską. Choć wydawałoby się, że takie przeznaczenie nie zapowiada zajmującej lektury, rozprawa jest frapująca, pełna odważnych tez i postępowa, bo fenomenologiczna.
W tym okresie Sartre zapoznawał się z pracami Husserla, a także Heideggera i łącząc ich z Bergsonem, mógł zaproponować nową `fenomenologiczną psychologię wyobraźni`. W książce chodzi zwykle o obraz, którego jedną z postaci, obrazem myślowym, jest tak zwane wyobrażenie.
Obraz jest świadomością, głosi podstawowa teza Sartre`a - nie rzeczą, nie przedmiotem, lecz aktem `obrazowania`. Bez tej aktywności umysłu obraz malarski byłby tylko nagromadzeniem kolorowych plam, a wyobraźnia nie umiałaby wytworzyć sobie `wyobrażenia` nieobecnej rzeczy.
Sartre wprowadza niemało przytomnych, ale wówczas jeszcze pionierskich koncepcji, na przykład odróżnia obraz od postrzeżenia z jednej strony, a od gotowego przedmiotu z drugiej, nie przeciwstawia obrazu sferze myślowej, ale go do niej zalicza.
Ten wkład w fenomenologiczną psychologię posiada już komponenty filozofii egzystencjalnej, którą autor wyłoży kilka lat później w Bycie i nicości. Tytuł Wyobrażenie. Fenomenologiczna psychologia wyobr. Autor Jean-Paul Sartre Wydawnictwo Aletheia EAN 9788361182887 ISBN 9788361182887 Kategoria Literatura, Filozofia liczba stron 284 Format 12x19,5 cm Rok wydania 2012 Oprawa broszurowa