Jedna z najważniejszych prac nurtu psychologii dobra i zła. Czytelnik znajdzie w niej niebanalną analizę eksperymentu stanfordzkiego oraz jego związek z tym, co później wydarzyło się w więzieniu w Abu Ghraib.
Książka pokazuje mechanizmy i czynniki, które powodują, iż ze zwykłego człowieka wychodzi oprawca i ofiara systemu. Jednocześnie uświadamia, że jest możliwość zmiany bądź zapobiegnięciu niechcianym zachowaniom jednostki lub grupy.
Najważniejsze jest zrozumienie, jakie siły, wartości i skłonności poprzez nie są przejawiane oraz wnoszone w daną sytuację. Autor uważa, że można posiadać pokaźniejszy wpływ na zredukowanie niepożądanych indywidualnych reakcji przez wiedzę.
pokazuje dodatkowo jak ich unikać albo je modyfikować. Zimbardo poszukuje wyjaśnienia dla stwierdzonych zależności, odwołując się do dotychczasowych badań nad jednostkowymi postawami (poczucie władzy, konformizm i posłuszeństwo) i nad oddziaływaniami szerszego środowiska społecznego (odindywidualizowanie, odczłowieczenie i znieczulica).
Książkę zamyka rozdział na temat oporu wobec niepożądanych nacisków ze strony sytuacji społecznych i analiza postawy heroicznej, którą autor uważa za remedium na grożące nam z rozmaitych stron zło.