Autor – jeden z najzdolniejszych oficerów wywiadu PRL, współpracujący także ze służbami wolnej Rzeczypospolitej – nie kryje, iż ta książka być może nigdy by nie powstała, gdyby nie sławetny Raport Macierewicza, dekonspirujący operację prowadzoną poprzez polski wywiad w Afganistanie.
Opowiem ci swoją wersję – zdaje się mówić Aleksander Makowski – a ty, czytelniku, sam oceń, czy jest wiarygodna. Poznajemy więc historię widzianą od kulis, napisaną ze zdumiewającą szczerością, nieraz na granicy tego, co oficer wywiadu może publicznie powiedzieć.
Fascynujące jest z reguły przedstawienie pracy wywiadu, dalekie od potocznych wyobrażeń. W opisie akcji o najwyższym stopniu ryzyka są wszakże mrożące krew w żyłach przeprawy przez górskie przełęcze, nasłuchiwanie, czy nie nadlatują skądś pociski,przeważnie ciągłe czekanie, na lotniskach, w hotelach, w terenie, i żmudne nawiązywanie kontaktów z informatorami.
Cierpliwe budowanie wzajemnego zaufania, które w tej robocie stanowi fundament sukcesu. Jest trud wędrówki aż do skrajnego wyczerpania, zaduch przypadkowych noclegowni, marzenie o strumieniu ożywczej wody.
I ciągła pogoń za informacją w matni splątanych interesów politycznych i handlowych, niejednokrotnie na granicy prawa a choćby poza nią. Książka Aleksandra Makowskiego ukazuje, jak znaczne były nasze aktywa wywiadowcze w Afganistanie, i to jednocześnie przed 11 września 2001 roku, jak i później.
Można powiedzieć,choćby w porównaniu z wywiadami światowych mocarstw byliśmy nad wyraz bogaci w wiedzę i gdyby umiano ją wykorzystać, być może do wielu dramatycznych zdarzeń po prostu by nie doszło. Janina Paradowska „Polityka" Aleksander Makowski był jednym z najistotniej napiętnowanych bohaterów Raportu Macierewicza, gdzie został przedstawiony jako osobnik bardzo niebezpieczny, który dla osobistych zysków oszukiwał państwo polskie, a także amerykańskich sojuszników, podając zmyślone informacje wywiadowcze.
znaczącą rolę w tych oskarżeniach odegrał fakt, iż Makowski miał opinię jednego z najzdolniejszych oficerów PRL-owskiego wywiadu i iż w 1990 roku został negatywnie zweryfikowany i zwolniony ze służby. Absolwent Ośrodka Kształcenia Kadr Wywiadowczych polskiego wywiadu (1972–1973).
Ukończył studia podyplomowe LLM Harwardzkiej Szkoły Prawa (1975–1976). Doktor nauk prawnych Instytutu Nauk Prawnych PAN (1978). W latach 1985–1988 naczelnik Wydziału XI Departamentu I MSW. Negatywnie zweryfikowany w 1990 r.
i zwolniony ze służby wywiadu. W latach 1992–2007 współpracownik Zarządu Wywiadu Urzędu Ochrony Państwa i wywiadu wojskowego WSI. Tytuł Tropiąc bin ladena w afgańskiej matni 1997-2007 Autor Aleksander Makowski Wydawnictwo Czarna owca EAN 9788375544725 ISBN 9788375544725 Kategoria Literatura\Literatura faktu liczba stron 440 Format 13.5x21x3.2 cm Rok wydania 2014 Oprawa Miękka Wydanie 1 Waga 0.46 kg