dlaczego rozróżnienie kultury i cywilizacji rodzi sporo kontrowersji" czym jest komunikowanie międzynarodowe, a czym " międzykulturowe" jakie wyzwania rodzi globalny przepływ idei i informacji" dlaczego współczesne państwo potrzebuje reklamy" jakie jest miejsce Polski w międzynarodowych stosunkach kulturalnych" Podstawowy podręcznik dla studentów nauk politycznych.
Autorzy przedstawiają relacje pomiędzy kulturą a stosunkami międzynarodowymi, odwołując się do teorii, idei i definicji funkcjonujących w literaturze polskiej i zagranicznej. W swej syntezie czerpią z teorii cywilizacji, historii kultury, filozofii polityki i filozofii kultury, antropologii, psychologii społecznej, nauk o komunikowaniu i socjologii.
Koncentrując się na koncepcjach cenionych autorów: Francisa Fukuyamy, Samuela P. Huntingtona, Benjamina R. Barbera, Alvina Tofflera i Arjuna Appaduraia, przywołują ideę świata jako "kolażu kultur" Ryszarda Kapuścińskiego.
Podręcznik wzbogacają mapy, wykresy i tabele, a także wszechstronna bibliografia. Radosław Zenderowski, politolog i socjolog, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a także Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej w Katowicach.
Główne obszary zainteresowań: przemiany polityczne i kulturowe w Europie Środkowo-Wschodniej, religia i polityka, tożsamości zbiorowe w dyskursach politycznych. Krzysztof Cebul, politolog i socjolog, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.
Autor analiz dla Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej. W kręgu jego zainteresowań znajdują się: integracja europejska (w wymiarach społecznym i instytucjonalnym), systemy i instytucje polityczne, polska myśl polityczna XIX i XX wieku.
Mateusz Krycki, politolog, absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (politologia) i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Pisze doktorat w dziedzinie komunikowania globalnego, interesuje się fenomenem społeczeństwa sieci, polityką tożsamości narodowej i publiczną dyplomacją.
Współpracuje z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.