KsiÄ…ĹĽka Lecha MaĹĽewskiego „sporo haĹ‚asu o nic? Konflikt wokółĹ‚ TrybunaĹ‚u Konstytucyjnego w latach 2015-2016 w perspektywie rozwaĹĽaĹ„ modelowych” jest zakoĹ„czona supozycjami autora na temat dalszego przebiegu tego konfliktu juĹĽ w 2017, z udziaĹ‚em SÄ…du NajwyĹĽszego.
KsiÄ…ĹĽka jest napisana jÄ™zykiem dostÄ™pnym nie tylko dla fachowcółw, tj. Prawnikółw i politologółw, przypomina dzieje TK i sÄ…downictwa konstytucyjnego w PRL i III RP, analizuje, obiektywnie przedstawia i omawia przyczyny sporu miÄ™dzy wĹ‚adzÄ… ustawodawczÄ…, i wykonawczÄ…, a sÄ…downiczÄ…, reprezentowanÄ… poprzez TK.
Autor omawia tezy formuĹ‚owane poprzez analizujÄ…cych przebieg tego konfliktu, jak i stawia wĹ‚asne. Jego zdaniem, choć do konfliktu nie musiaĹ‚o dojść, choć - z drugiej strony - mółgĹ‚ on rozpocząć siÄ™ od zakwestionowania legalnoĹ›ci wyboru nie tylko dwółch, ale caĹ‚ej piÄ…tki sÄ™dziółw TK, bo zaleĹĽaĹ‚o to w zasadzie od daty zwoĹ‚ania pierwszego posiedzenia nowego Sejmu przez nowego prezydenta, to nie jest pokaźnem wyłącznie o tÄ™ kwestiÄ™, ani konfliktem personalnym miÄ™dzy b.
prezesem TK RzepliĹ„skim a prezesem PiS J. KaczyĹ„skim, lecz ma znaczenie fundamentalne dla charakteru ustrojowego Rzeczypospolitej, dla instytucjonalnych rozstrzygnięć w kwestii rółwnowagi miÄ™dzy wĹ‚adzami: ustawodawczÄ…, wykonawczÄ… i sÄ…downiczÄ….
UwaĹĽa teĹĽ, ĹĽe - półki co - konflikt ten wydaje siÄ™ nierozstrzygniÄ™ty, albo teĹĽ naleĹĽy go widzieć jako „mnóstwo haĹ‚asu o nic”, bo trudno za rozstrzygniÄ™cie o postulowanym przez niego charakterze ustrojowym uznać zmiany personalne, któłrych dokonano w Ĺ‚onie TK.