Nagrodzona Pulitzerem i National Book Critics Circle Award pierwsza część legendarnej sagi autorstwa królowej amerykańskiej literatury efektownej! W Gileadzie, niewiele znaczącym miasteczku w stanie Iowa, żyją trzy pokolenia Amerykanów.
Ich świat definiują duchy wojny secesyjnej, konflikty rodzinne i religia, która stanowi serce tej zamkniętej wspólnoty. Od dekad czuwa nad nią kalwiński pastor, wielebny John Ames, "Gilead" to pożegnalny list kaznodziei do jego siedmioletniego syna z drugiego małżeństwa.
Przewidując swój bliski kres, pragnie zostawić mu w spadku choć namiastkę ojcostwa - a wraz z nim przemyślenia, inspiracje i wartości, którymi powinien kierować się jego potomek w przyszłym życiu. "Pisanie było dla mnie czymś podobnym do modlitwy, nawet kiedy nie zajmowałem się pisaniem modlitw, jak mi się to nieraz zdarzało.
Pisząc, czujesz, iż nie jesteś sam, iż ktoś jest przy tobie. Czuję,dzisiaj jestem sobą, cokolwiek by to nie znaczyło" - wyznaje Ames. Wspomina śmierć szanowanej żony, ich dziecka i przodków z dwóch stron secesyjnej barykady, którzy do końca nie potrafili się ze sobą pogodzić.
Wyraziste refleksje pastora wypełnione są czułością, szczerością i bólem - kluczowymi elementami koniecznymi do zmierzenia się z przeszłością, teraźniejszością oraz... Przyszłością. Proza ulubionej pisarki Baracka Obamy to niedająca się zapomnieć uniwersalna medytacja nad człowieczeństwem, która inspiruje czytelnika do zastanowienia się nad siłą wypowiadanych słów.
Według Robinson to właśnie one mogą przynieść przebaczenie i wolność - tak ważne dla współczesnej jednostki i społeczeństwa. Porywająca powieść o złamanym sercu Ameryki. Ali Smith, autorka czteroksięgu "Pory roku" błyskotliwa historia: mądra, czuła i genialnie wyważona.
Sarah Waters "Gilead" jest ucieczką dla czytelników poszukujących tych istotnie rzadko spotykanych powieści, które z jednej strony badają spore idee, opowiadając równocześnie idealną historię.
Olivia Boler, "San Francisco chronicle" w momencie kiedy historia kulturowa zdominowana jest przez płytkie, powierzchowne, prędkie rozwiązania, Marilynne Robinson stanowi cudowną anomalię: jest pisarką, która w tak przemyślany, nieustępliwy i uważny sposób bada największej wagi kwestie konfrontujące nasze człowieczeństwo.
Przejmująca, absorbująca, liryczna powieść. Robinson udaje się wyrazić cud naszego istnienia. Merle Rubin, "Los Angeles Times Book Review" Marilynne Robinson (1942) urodziła się i dorastała w Idaho.
Jej pierwsza powieść "Housekeeping" (1980) zdobyła nagrodę PEN/Hemingway dla najlepszego debiutu i została nominowana do Pulitzera. Jej czteroksiąg "Powieści Gilead" uhonorowano dotąd ponad 25 najważniejszymi wyróżnieniami, dzięki temu Robinson stała się jedną z najistotniej utytułowanych amerykańskich pisarek oraz potencjalną kandydatką do literackiej Nagrody Nobla.
W 2012 r. Ówczesny prezydent Barack Obama odznaczył ją National Medal of Arts and National Humanities - co więcej, jest ona jedyną pisarką, z którą ten miłośnik książek zdecydował się przeprowadzić wywiad.
Robinson od lat publikuje na łamach takich czasopism jak "Harper's Magazine", "The Paris Review" czy "The New York Review of Books", wydaje kolejne tomy esejów i gości z wykładami na największych amerykańskich uniwersytetach.
Pozostałe tomy procesu "Powieści Gilead" w nadchodzących miesiącach ukażą się po raz pierwszy w Polsce nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.