Co powoduje, że poeta, literaturoznawca i krytyk zaczyna pisać prozę$940 ponadto prozę tak dojrzałą i nieoczywistą... "Imigranci wracają do domu" to więcej niżeli powieść - to równocześnie opowieść, przypowieść i spowiedź.
Bohater, Karol Tracz, to człowiek naszych czasów, anonimowy obywatel Zjednoczonej Europy. Wyemigrował z Polski po stanie wojennym i poprzez długie lata wiódł w Niemczech życie przeciętnego przedstawiciela klasy przeciętnej.
Wylew i częściowy zanik pamięci obracają w gruzy dotychczasowe życie Tracza, a jego przekonanie, jakoby nasz dom był tam, gdzie żyjemy, pracujemy i zarabiamy na chleb okazuje się fałszywe. Proces rehabilitacji uruchomi wspomnienia zepchnięte w podświadomość i pomoże mu odkryć na nowo siebie.
Pytanie o to, kim jestem, staje się podstawą gruntownej przemiany duchowej bohatera i źródłem realnej odmiany jego losu. Bo jak na kartach swojej książki powiada Wojciech Kudyba: "Człowieka nie wytwarza życiorys, ale to, jaki w tym życiorysie był: korzystny czy zły...".
Od wydawcy: "To książka o ponownym budowaniu relacji z całym światem i składaniu tego, co,,potłuczone". Najtrudniej jest stawić czoła nie ciału, które odmawia posłuszeństwa, lecz lękom i poczuciu osamotnienia.
Polecam każdemu, kto chce się znaleźć poza swoja strefą komfortu, bo dopiero poza nią zaczyna się prawdziwy rozwój". Ewa Błaszczyk, aktorka, prezes Fundacji,,Akogo$941" "Powieść Kudyby stawia pytania, które są dziś ważne nie tylko dla Polaków, lecz i dla Niemców".
prof. Dr hab. Michael Dliring Christian-Albrechts-Universitat zu Kieł Powyższy opis pochodzi od wydawcy.