Burzliwa epoka przełomu na tle prywatnego życia Janiny z Fuldów Konarskiej. Jej dziennik demonstruje rzeczywistość ostatnich lat XX wieku w Królestwie Polskim z perspektywy młodej panny z Radomia, i lata pierwszej wojny, widziane już oczami mężatki - z posiadajątku Kluczewsko koło Włoszczowy.
W realia salonu i dworu wkrada się świat zewnętrzny, przynoszący wielkie przemiany polityczne i społeczne: rewolucję 1905 roku, wybuch wojny, przetaczanie się przez ziemie polskie kolejnych frontów, formowanie się niepodległości.
Notowane na bieżąco wrażenia autorki pozwalają poczuć codzienność tej niezwykłej epoki, a także poznać z bliska ją samą - trochę rozpuszczoną jedynaczkę z prawidłowego domu, trochę,,spektakularny przykład kobiety polskiej".
A przy tym - rezolutną komentatorkę rozgrywających się na jej oczach wydarzeń.,,W ogóle mam zawód co do tej całej wojny - myślałam, że w XX wieku będzie się to szybciej odbywać, a te gazety piszą, iż może dopiero koło zimy będzie jakaś obszerniejsza bitwa, a może na wiosnę$451 Za długo czekać i być na dodatek bez kolei, bez poczt, bez pism, i co gorsza - bez ciepłych ubrań na zimę, a może i bez nafty i bez węgla!
wyjątkowo to wszystko niekulturalne..." 27 sierpnia 1914 Powyższy opis pochodzi od wydawcy.