Wydanie Syzyfowych prac kompletne bez skrótów i cięć w treści. W tym wydaniu wynajdziesz odpowiedzi na pytania z podręcznika - „pewniak na teście”, czyli wyróznionie zagadnień, które zwykle pojawiają się w pytaniach z danej lektury we wszelkich testach sprawdzających wiedzę oraz w podręcznikach i na klasówkach.
gromadzi szczególnie szczegółowe streszczenie i drugie skrócone, upraszczające prędkie przygotowanie się przed lekcją. Opracowanie gromadzi plan wydarzeń, wnikliwie wyjaśnioną problematykę oraz wielkie charakterystyki bohaterów.Polski nie ma na mapach Europy.
Polacy starają się jednak funkcjonować w obrębie państw zaborczych. Chcą się kształcić, robić karierę, żyć. Nauka to konieczność, bo tylko ona otwiera drogę do niezależności i samodzielności. Tak myślą państwo Borowiczowie, którzy decydują się oddać swego ukochanego jedynaka, Marcinka, do szkoły.Chłopiec przybywa do klerykowskiego gimnazjum jako uległy, gotów na spełnienie wszystkich nakazów rosyjskich nauczycieli uczeń.
Opuści je jako ktoś zupełnie inny - dorosły, dojrzały, świadomy tego, kim jest młody człowiek.Spis treściSyzyfowe praceIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXIIXIIIXIVXVXVIXVIIXVIIIOpracowanieBiografia Stefana ŻeromskiegoKalendarium życia i twórczościCo jest tematem utworu?Wyjaśnienie tytułu utworuCzas i miejsce akcjiBohaterowie utworuPlan wydarzeńKrótkie streszczenieStreszczenie szczegółoweCharakterystyka głównych bohaterów- Marcin Borowicz- Andrzej Radek- Bernard ZygierCharakterystyka pozostałych postaci- Nauczyciele gimnazjum- Inni bohaterowieCharakterystyka środowiska klerykowskiego- Uczniowie- Nauczyciele- Społeczność klerykowskaProblematyka utworu- Metody rusyfikacji wykorzystywane w szkołach pod zaborem rosyjskim- Rola literatury polskiej w kształtowaniu światomości narodowej PolakówWątki autobiograficzne w utworzeGatunek utworuBudowa utworuIndeks komentarzy do tekstu