Mimo upływu lat relacyjne bazy informacji wciąż mają się znakomicie! Z każdym rokiem stają się coraz doskonalsze i radzą sobie z coraz obszerniejszymi zbiorami danych. Wciąż jednak podstawą prawidłowej aplikacji bazodanowej jest dobry projekt samej bazy.
Wielu osobom projektowanie poprawnych struktur bazodanowych wydaje się czymś z pogranicza wyższej matematyki i czarnej magii. Tymczasem zdobycie tej umiejętności jest możliwe bez lat studiowania niełatwych teorii matematycznych.
wystarczy przyswoić kluczowe podstawy i nauczyć się korzystać z kilku zdroworozsądkowych koncepcji i teorii. Ta książka jest rocznicowym, przejrzanym i zaktualizowanym wydaniem kultowego podręcznika do samodzielnej nauki projektowania relacyjnych baz informacji.
Zawarte w nim informacje można wykorzystywać niezależnie od zaimplementowanego oprogramowania. Przedstawiono tu, jak projektować progresywne bazy danych, które mają poprawną strukturę, są bezusterkowe i upraszczają wprowadzanie zmian.
Opisano wszystkie etapy projektowania: od planowania po definiowanie tabel, pól, kluczy, relacji pomiędzy tabelami, reguł biznesowych i widoków. W dodatku znajdziemy tu poręczne techniki powiększania niepodzielności informacji, omówienie nieraz popełnianych błędów i wskazówki, kiedy warto łamać zasady.
Treść przewodnika wzbogacają pytania kontrolne i rysunki, które niezwykle pomagają w jej sprawnym opanowaniu. W książce: typy baz danych, modele i cele projektowe, tworzenie tabel i relacji, specyfikacje pól i widoki, poziomy integralności informacji, tworzenie reguł biznesowych, perspektywy relacyjnych baz danych.
Nie ma prawidłowej bazy danych bez prawidłowego projektu! Powyższy opis pochodzi od wydawcy.