Wprowadzenie do teorii obliczeń to najpopularniejszy podręcznik do teorii obliczeń. Dotyczy podstaw informatyki, a w szczególności możliwości obliczeniowych współczesnych komputerów. Książka składa się z trzech części.
Pierwsza jest poświęcona automatom i językom formalnym. Omówiono w niej niedeterminizm, równoważność automatów deterministycznych i niedeterministycznych, wyrażenia regularne, kryteria nieregularności języków oraz języki bezkontekstowe.
Druga część dotyczy teorii obliczalności. Opisano w niej ograniczenia współczesnych komputerów, wyjaśniono pojęcia rozstrzygalności i nierozstrzygalności. Trzecia część jest poświęcona teorii złożoności.
Przedstawiono w niej podstawowe klasy złożoności obliczeniowej, klasę problemów NP-zupełnych, a także klasyfikację problemów ze względu na możliwość samoczynnego ich rozwiązywania przy ograniczonych zasobach.
Trzecia edycja gromadzi zupełnie nowy podrozdział poświęcony deterministycznym językom bezkontekstowym. Została także wzbogacona o nowe ćwiczenia, problemy i przykłady. Książka skierowana do studentów informatyki na wszelkich wyższych uczelniach.