Rozwój twórczego myślenia jest trzecią książką z procesu "Szkoła przyszłych mistrzów" i jak każda z tej kolekcji stanowi odrębną całość. Autorzy zajęli się w tej książce grą środkową, która jest najmniej zbadaną i usystematyzowaną, a jednocześnie najciekawszą i najtrudniejszą częścią partii szachowej. Jest to pierwsza książka rozpatrująca pomiędzy innymi zagadnienia z pogranicza szachów i psychologii. Pokazuje specyfikę podejmowania decyzji, uczy myślenia podczas rozgrywania partii szachowej oraz wyjaśnia sposoby podejmowania decyzji w różnych szachowych sytuacjach.
W książce omówiono kluczowe zagadnienia gry środkowej takie jak: liczenie wariantów, szachowa intuicja, racjonalność myślenia w partii szachowej, atak i obrona i analiza partii.
Każdy z tych tematów został potraktowany z specyficzną dla autorów wnikliwością, a także precyzją i uzupełniony o testy umożliwiające udoskonalone zrozumienie tych zagadnień.
Zgodnie z tradycją książkę kończy rozdział "Twórcze osiągnięcia słuchaczy szkoły", w którym przedstawiono partie wspólnie przeanalizowane poprzez młodych szachistów i arcymistrza Artura Jusupowa.
To książka dla każdego szachisty pragnącego poszerzenia wiedzy szachowej i zrozumienia mechanizmów rządzących rozgrywaniem partii szachowej.