Książka, badając obszar polityki zbrojeniowej, pokazuje kluczowe czynniki i okoliczności sprzyjające lub hamujące rozwój Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony Unii Europejskiej, a poprzez to również integrację europejską w wymiarze politycznym.
Analiza ma charakter międzypoziomowy - prowadzona jest jednocześnie w odniesieniu do wymiaru wspólnotowego, jak i z perspektywy wybranych państw członkowskich. Jest to książka o charakterze potężnej diagnozy naukowej.
pokazuje w bogato udokumentowanej formie ewolucję polityki zbrojeniowej, w tym współpracę zbrojeniową, z ergonomicznym odniesieniem jej do warunków europejskich. Mieści obfite omówienia wszelkich najważniejszych kwestii bezpośrednio i pośrednio związanych z tematem polityki zbrojeniowej.
Praca może być szczególnie dobrym przewodnikiem w pogłębionych studiach tej problematyki, a także pomocnym źródłem dla praktyki bezpieczeństwa europejskiego. Może więc być wykorzystana nie tylko w nauce i dydaktyce, ale także w procesie praktycznego kierowania bezpieczeństwem narodowym.
z recenzji gen. Prof. Dr. Hab. Stanisława Kozieja Monografia dr. Piotra Śledzia została przygotowana na mocnej podstawie źródłowej, wykorzystuje wielojęzyczną literaturę i ją prawidłowo analizuje. (...) Pożądane jest (...), aby z jej treścią zapoznały się osoby zajmujące kierownicze stanowiska w organach państwa odpowiedzialnych za obronność i współpracę międzynarodową w tej dziedzinie oraz w polskim przemyśle zbrojeniowym.
z recenzji dr. Hab. Pawła Soroki, prof. Ucz. Piotr Śledź - doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie (2021), pracownik badawczo-dydaktyczny Katedry Studiów Strategicznych i Bezpieczeństwa Międzynarodowego Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
Jego zainteresowania badawcze obejmują bezpieczeństwo międzynarodowe w rozmiarze politycznym i militarnym, w szczególności: bezpieczeństwo europejskie, zbrojenia, przemysł obronny i handel bronią, kontrolę zbrojeń i rozbrojenie, problematykę broni nuklearnej, problemy bezpieczeństwa związane z rozwojem nowych technice (cywilnych i wojskowych) i bezpieczeństwo w teorii stosunków międzynarodowych.
Współautor podręcznika Bezpieczeństwo międzynarodowe (wyd. II zmienione i rozszerzone, z R. Kuźniarem i wsp., 2020) oraz kilkunastu artykułów w czasopismach (m.in.,,Stosunki Międzynarodowe - International Relations" czy,,Sprawy Międzynarodowe") i rozdziałów w publikacjach zbiorowych (Rocznik Strategiczny, edycje 2019/20 i 2020/21).