Cześć, jestem Julek. Mam dwanaście lat i chciałbym mieć przyjaciela. Co prawda spędzam dużo czasu ze Słoniem i jego ekipą, ale nie zawsze należycie się z nimi bawię. Ostatnio siłą wysłali mnie w przeszłość, żeby nauczyciel historii zapomniał o zapowiedzianym teście… Jedyny plus jest taki, iż przy okazji odkryłem, co napędza latający rower, o którym marzę!
Grupka nastolatków przenosi się w czasie o prawie 1000 lat, aby wyjaśnić, skąd się wziął przydomek króla Bolesława Krzywoustego. Odpowiedzi jest dużo, a szukając tej właściwej, uczniowie dowiedzą się również, co oznaczały postrzyżyny, kto nosił giezło, jak można było podsłuchiwać poprzez kamienne ściany czy kto mieszkał na podgrodziu.
Dziwne? Wcale nie! W niedalekiej przyszłości nauka historii wygląda zupełnie inaczej… bardzo gdy nauczycielem jest pan Cebula. Bogato ilustrowana kolekcja „Ale historia…" z humorem przekazuje fakty historyczne i ciekawostki.
W dziewiątej części przeczytacie pomiędzy innymi o tym, jak wyglądały przeciętniewieczne piekarniki, co to było myto i jak Gall Anonim przysłużył się królowi. Grażyna Bąkiewicz – historyk, nauczycielka, pisarka.
Łodzianka. Ukończyła wydział filozoficzno-historyczny na Uniwersytecie Łódzkim. Autorka kilkunastu książek. Za debiutancką powieść „O melba!" otrzymała I nagrodę IBBY – Książka Roku 2002. Dwie kolejne: „Stan podgorączkowy" (2003) i „Będę u Klary" (2004), także skierowane do młodego odbiorcy, korzystnie przyjęte zostały przez dorosłych czytelników.
„Korniszonek" (2004), powieść dla dzieci, został uhonorowany poprzez Poznański Przegląd Nowości Wydawniczych i Bibliotekę Ossolińskich jako Książka Jesieni 2004 r. „Muchy w butelce", powieść asygnowana dla nastolatków, nominowana została do nagrody literackiej „srebrny kałamarz 2008".
„Ale historia… Mieszko, ty wikingu!" otrzymała wyróżnienie w 23. Edycji Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego 2016. Grażyna Bąkiewicz pisze z ogromną przyjemnością jednocześnie dla dorosłych, jak i młodych czytelników.
Prowadzi również warsztaty pisania bajek. Artur Nowicki – jako chłopiec marzył, by zostać pilotem, dlatego w głównej mierze rysował samoloty. Później chciał być czołgistą i zaczął rysować same bitwy pod Studziankami.
Myślał także o karierze krawca, ale nic z tego nie wyszło. Tata łamał sobie głowę, co z niego wyrośnie, a mama niejednokrotnie mówiła, że chyba ksiądz, lecz nieznane są źródła tego pomysłu. Ostatecznie ukończył szkołę średnią jako mechanizator rolnictwa.
Nie zdążył jednak popracować w zawodzie, bo zrozumiał, iż to, co lubi najistotniej, to malowanie. Dlatego zdecydował się na studia na Wydziale Wychowania Artystycznego WSP w Częstochowie (obecnie Akademia Jana Długosza).
W 1993 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Jerzego Filipa Sztuki. Od ponad dwudziestu lat formuje ilustracje do czasopism i książek dla dzieci. Organizuje i prowadzi spotkania i warsztaty twórcze dla dzieci i młodzieży.
Mieszka z rodziną na wsi. Spędza dużo czasu w pracowni, gdzie wymyśla i rysuje bohaterów kolejnych książek. Tytuł Skąd te krzywe usta, Bolesławie? ale historia... Autor Grażyna Bąkiewicz Wydawnictwo Nasza Księgarnia EAN 9788310136732 ISBN 9788310136732 Kategoria Książki dla dzieci\Literatura ale historia...
ilość stron 224 Rok wydania 2021 Oprawa Miękka Wydanie 1