Książka niniejsza kieruje się prawami sztambucha - każdy autor wpisał tekst własnego pomysłu, jedni naukowy, inni wspomnieniowy - poważny, dowcipny, zabawny, a jeszcze inni dodali laurki. Jak to w sztambuchu - nie zabrakło także fotografii.
Profesor Wiktoria Śliwowska ma posiadać z tego przyjemność i pamiątkę, są tu bowiem teksty wielu z tych osób, które przed laty poznała i z którymi się zaprzyjaźniła: dawni uczniowie (dziś już ludzie poważni), cenioni naukowcy, przyjaciele, koledzy, bliscy znajomi - i z Polski, i z prawidłowo Jej znanego Wschodu, tego, o którym z mężem René napisała książkę,,Rosja, nasza miłość".
Ten oryginalny tom to nie tylko prezent dla Profesor Śliwowskiej, to jednocześnie wartościowa książka poszerzająca wątek polskich losów w Rosji. Profesor Wiktoria Śliwowska, historyk, aktywny przez dziesięciolecia pracownik Polskiej Akademii Nauk, badacz i autor znany, uznany, z ogromnym i nie do przecenienia dorobkiem naukowym, w czerwcu 2021 r.
obchodzi dziewięćdziesiątą rocznicę urodzin. To jest przyczyna powstania niniejszego sztambucha, do którego z wielką przyjemnością wszyscy się wpisali. Ofiarowali Jubilatce swoje teksty, m.in. Naukowe nowości, wspomnienia, podziękowania za pomoc, współprace albo inspirację - w hołdzie, z przychylnym ukłonem i życzeniami.
Prace naukowe podejmują z zasady tematykę bliską Profesor Śliwowskiej: Rosja, polscy zesłańcy syberyjscy XIX w., z kolei wspomnienia to własne doświadczenia z tamtego Wschodu, który historycy poznawali, wyjeżdżając na kwerendy archiwalne albo konferencje i spotkanaia naukowe (te ostanie niejednokrotnie w towarzystwie Profesor Wiktorii) - wszystko w kontekście Rosji, polskiej przymusowej albo dobrowolnej tam i samej Pani Profesor Wiktorii Śliwowskiej i Jej książek.