Kościołowi nie wolno lekceważyć aktualnych zdarzeń-znaków (trudna kwestia interpretacji tzw. Znaków czasu). Warto zabrać pod uwagę dar proroctwa, którego Bóg udziela tak, jak chce. Z natury rzeczy nie poddaje się on kontroli Kościoła (hierarchii); można co najwyżej zweryfikować proroctwo (i wieszcza) po owocach. W dobie współczesnej, wraz z odrzuceniem poprzez szerokie grupy społeczne chrześcijańskiego uniwersum, dokonała się swoista amputacja całej wyobraźni eschatologicznej. Wielu ludzi żyje tak, "jakby Boga nie było". Nie mając Chrystusa, nie także nadziei ani przyszłości. Zamknięcie w tu i dzisiaj, czyli w immanencji, musi skutkować zwątpieniem w sens życia, miłości, cierpienia i śmierci. Wielu współczesnych wypiera z własnej świadomości śmierć i wszystko, co ją przypomina. Staje się ona czymś obscenicznym, niestosownym, wstydliwym. Właśnie tu widać jak najbardziej wymierne i poręczne - następstwa wyznawanej przez społeczeństwo eschatologii lub jej odrzucenie..
Dlatego należycie się stało, iż na rynku wydawniczym pojawia się książka, która podejmuje problem idei końca świata także w kontekście nowych ruchów religijnych i sekt.
Ireneusz Kamiński w pierwszym rozdziale podaje rudymentarne definicje i objaśnia stanowcze terminy wykorzystywane w zakresie koncepcji końca świata. Ma to niebagatelne znaczenie dla aktualnej (i chyba coraz obszerniejszej) ignorancji dotyczącej tych kwestii. Następny rozdział stanowi erudycyjną prezentację przepowiedni wieszczących koniec świata - od początków znanej nam historii do końca XII w.
- ks. Prof. Dr hab. Jan Perszon, Wydział Teologiczny UMK w Toruniu
Tytuł Historia "końców świata" oraz przepowiednie Autor Ireneusz Kamiński Wydawnictwo Adam Marszałek EAN 9788381803915 ISBN 9788381803915 Kategoria Literatura, Religioznawstwo ilość stron 212 Rok wydania 2020 Oprawa broszurowa