Anna Drożdż w swojej książce podejmuje się dwóch zadań. Po pierwsze, rekonstrukcji zaplecza metodologicznego badań prowadzonych w ramach Polskiego Atlasu Etnograficznego (PAE), a także analizy tychże badań w odniesieniu do przesłanek współczesnej antropologii społeczno-kulturowej oraz memory studies, po drugie, prześledzenia przemian kulturowych polskiej wsi w oparciu o materiały zebrane w ramach Atlasu. Owe na pierwszy rzut oka nie do końca zborne cele podyktowane są zarówno potrzebą krytycznego zrelacjonowania metody etnogeograficznej na gruncie współczesnej antropologii społeczno-kulturowej, a także na gruncie współczesnego stanu memory studies, jak i potrzebą wykazania, iż trudno przeoczyć wnioski płynące z analizy tworzyw PAE, choćby jeśli sceptycznym okiem patrzymy na sposoby i warunki ich pozyskiwania. Nie da się ich wstecznie poprawić, lecz trudno je zignorować zwłaszcza komuś, kto zajmuje się historią kultury. (prof. Jan Kajfosz)
Anna Drożdż etnolożka i antropolożka, doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Śląskim. Współautorka publikacji na temat kultury wiejskiej i jej przemian. Badaczka terenowa (prowadziła liczne badania terenowe, m.in. Na Podlasiu, Mazurach, Kujawach, Żuławach) i popularyzatorka wiedzy o kulturze wsi polskiej. Istotnie zainteresowana kulturą dnia codziennego oraz jej przemianami. Swoje rozważania tworzy w oparciu o materiały archiwalne, z których stara się wydobywać obrazy niewiele znaczących światów przeżywanych. Od wielu lat związana jest z pracownią i archiwum Polskiego Atlasu Etnograficznego. Członkini m.in. Cieszyńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego i rady redakcyjnej czasopisma Nrodopisn vstnk.
Tytuł Re/konstrukcje codzienności Autor Anna Drożdż Wydawnictwo Katedra Wydawnictwo Naukowe EAN 9788366107076 ISBN 9788366107076 Kategoria Literatura, Historia ilość stron 592 Format 15x20 cm Rok wydania 2018 Oprawa broszurowa