O ile większość miast, świecących jak drogie kamienie w koronie dawnej Rzeczypospolitej, poszczycić się może jedną jedyną legendą założycielską, o tyle Wilno ma ich nadmiar. Nawiązując do początkowych wywodów autorów, możemy powiedzieć, że książka ta traktowała będzie o mieście stolicy bałtyckich legend.
Brzmi to może nad wyraz egzaltowanie i ociera się o grafomanię, lecz jak wiadomo w każdej legendzie jest źdźbło prawdy. Każdemu, kto odwiedza Wilno, jawi się ono jako perła baroku poprzetykana gdzieniegdzie spóźnionym, do zachodniej Europy, gotykiem.
Upstrzone wielością kamienic nie ma centralnego rynku, który dla lokowanych wówczas miast wyznaczał jestestwo, punkt odniesienia. Spotykamy natomiast liczne ślady sięgania do wzorców antycznych, czego wspaniałym przykładem jest chociażby miejscowa katedra.
Autorzy, opracowując ten niezwykły album, wykonali tytaniczną pracę. Uraczyli nas mnóstwem informacji, znanych i nieznanych epizodów z dziejów miasta i życia znacznych jego mieszkańców. Zostały zaprezentowane w sposób bezpretensjonalny, autentyczny, niejednokrotnie od serca'.
Ryszard Jan Czarnowski pisarz, teoretyk sztuki, grafik. Działacz drugoobiegowego ruchu wydawniczego w PRL, za co został uhonorowany, przez Ministra Kultury i Sztuki RP, odznaczeniem Zasłużonego Działacza Kultury.
Autor opracowań na ten temat, m.in.: Lwów. Legenda za każdym razem wierna i Lwów sacrum et profanum, Lwów. Dzieje miasta Eugeniusz Wojdecki założyciel i wydawca podziemnego wydawnictwa LOGOS. Za działalność wydawniczą odznaczony poprzez Ministra Kultury i Sztuki odznaczeniem Zasłużonego Działacza Kultury.
interesujący świata podróżnik, fotografik i filmowiec. Każda jego podróż to tysiące zdjęć, godziny filmów i świeże breloki, do liczącej ponad trzy tysiące egzemplarzy linii. Odbiorcy miłośnicy historii Polski amatorzy turystyki osoby wrażliwe na piękno architektury i sztuki Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę Autorzy starali się skupić na najważniejszych wydarzeniach z historii Wilna, tematach zupełnie nieznanych, bądź zapomnianych.
równocześnie obdarzyli swoją publikację bogatym wachlarzem ilustracji: fotografii, dokumentów, reprodukcji malarstwa i grafik. Jest to zatem pierwsze tak szerokie ujęcie dziejów Wilna zawarte w formie gawędy, dalekie od sztampy niełatwych do przyjęcia opracowań naukowych pisanych ex cathedra.