Składam w Państwa ręce zapis debat, które odbyły się w Pałacu Prezydenckim w 2012 roku. Ich inicjatorem był premier Tadeusz Mazowiecki. Uznał, iż są nam wszystkim niezbędne i żywo komentował ich najważniejsze tezy.
Na kolejnych spotkaniach wybitni polscy specjaliści dyskutowali o drogach przezwyciężenia kryzysu i określaniu polskiej roli w jednoczącej się Europie. W europejski projekt od samego początku wpisana jest refleksja nad ostatecznym kształtem i głównymi zasadami integracji.
W Europie dotkniętej kryzysem finansowym i gospodarczym tym częściej padają pytania o sens i dalszy kierunek wspólnych działań, o ramy polityki społecznej, warunki stabilności polityczno-instytucjonalnej, bezpieczeństwa i o pozycję na arenie międzynarodowej.
Rozważania dotyczące przyczyn kryzysu w gospodarce i polityce zaczęły przeradzać się w podważanie fundamentów naszej wspólnoty. Tymczasem kolejne debaty, poświęcone zderzeniu globalnego rynku i demokracji, instytucjonalnym problemom Unii, jej sąsiedztwu i bezpieczeństwu, ukazały, jak początkowy strach o przyszłość Unii Europejskiej stopniowo ustępował miejsca wierze w to, iż Unia nie tylko przetrwa kryzys, ale może nawet wyjść z niego wzmocniona.
Ze Słowa wstępnego Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Chciałbym zwrócić uwagę na trzy komponenty, dla mnie oczywiste. Po pierwsze, Polska może uczestniczyć w procesach globalnych wyłącznie przez Unię Europejską.
Nie ma innej drogi. Po drugie, Unia Europejska jest zbyt słabo zintegrowana i zbyt słabo przygotowana do odgrywania roli aktora w polityce globalnej. Rolę aktora ciągle odgrywają dawne mocarstwa europejskie, lecz nie Unia jako całość.
To niestety rzutuje na politykę Unii... (...). I trzeci element: Europa nie zostaje zupełnie na marginesie, jedynie jej rola będzie inna, niż dotychczas sobie wyobrażaliśmy. A więc nie spór o dominację, lecz spór o obecność w tej polityce globalnej będzie dużem znacznym.
Tadeusz Mazowiecki Wydawcą jest Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, dystrybutorem wydawnictwo Scholar.