skatalogowane w tym tomie teksty pochodzą z późnego okresu twórczości klasyka brytyjskiej filozofii społecznej i myśli politycznej Johna Stuarta Milla (1806-1873) i obejmują spektrum od etyki po teorię polityczną.
Mill był niekonwencjonalnym, nieakademickim myślicielem. Wolność jednostki warunkująca jej szczęśliwe życie - w tym utylitarystycznym horyzoncie można by lokować dziedzinę jego zainteresowań. Przeżyta, ergonomiczna perspektywa sprawia, że jego teksty nie zestarzały się i półtora wieku później także w tej części Europy warte są lektury zwłaszcza uczestników debaty wokół modelu demokracji, charakteru rozwiązań liberalnych czy sporu liberalizmu z republikanizmem.
Niniejszy tom stanowi rodzaj panoramy myśli Milla skupionej wokół jego najlepiej znanych dzieł: esejów,,O wolności" i,,Utylitaryzm". W pierwszym chodzi o relację między jednostką a władzą, o pytanie, jak daleko sięga uprawnienie społeczeństwa do ingerowania w życie jednostki.,,Utylitaryzm" stanowi drugie najmocniej wpływowe dzieło tego autora, a zarazem filozoficzno-etyczną podstawę XIX-wiecznego liberalizmu.,,praktyczność religii" propaguje,,religię ludzkości", doczesny kult rasy ludzkiej.
Pozostałe dwa teksty:,,Rozważania o rządzie przedstawicielskim" i,,Rozdziały o socjalizmie" dotyczą sfery politycznej. Lektura tych dzieł demonstruje raz jeszcze, że obecne osiągnięcia światowych demokracji nie zrodziły się nagle, lecz pracowały na nie poprzez długie dekady najkorzystniejsze umysły ludzkości.