Książka MacIntyre'a - znanego w świecie filozofa amerykańskiego, autora wielu prac z dziedziny filozofii moralności i myśli społecznej - to podręcznik do historii etyki, napisany prostym językiem, przystępnie i krystalicznie, a zarazem interesująco.Etyka nie jest tu tylko dyscypliną filozoficzną zamkniętą w świecie własnych pojęć.
Jest także dziedziną ergonomiczną związaną z życiem określonych społeczeństw. Autor szuka lekarstwa na kryzys etyki współczesnej, żeby odnaleźć je w powrocie do myśli Arystotelesa.W 18 rozdziałach demonstruje własne widzenie historii etyki - wskazuje najważniejsze w dziejach filozofii moralności problemy, dzieli się refleksjami nad ewolucją pojęć i koncepcji.
sporo uwagi poświęca etyce starożytnej (Sokrates, sofiści, Platon, Arystoteles), narodzinom etyki nowożytnej (Luter, Machiavelli, Spinoza, Hobbes) i współczesnym kontrowersjom etycznym. Autor kładzie nacisk na rozumienie zagadnień etycznych, nie zaś na ich opis.
Dlatego właśnie książka stanowić będzie wsparcie interpretacyjne dla tych, którzy uczą się historii etyki, i dla tych, którzy jej nauczają.