Pierwsza w dziejach polskiej kultury dwutomowa Encyklopedia Filozofii Polskiej obejmuje okres formowania się filozofii począwszy od XIII w. Aż po czasy współczesne. Pokazuje osoby, problemy i szkoły odsłaniając dostatek dorobku polskiej filozofii. Encyklopedia ta poświadcza, iż w większości dziedzin filozofii i w ramach nauk pomocniczych filozofii, polscy myśliciele osiągnęli wartościowe i oryginalne wyniki. Dotyczy to zarówno logiki, jak i metodologii, filozofii prawa, jak i polityki, etyki i estetyki, metafizyki i antropologii, filozofii kultury i filozofii przyrody, czy filozofii Boga i religii. Encyklopedia demonstruje oryginalne teorie, które zostały opracowane poprzez polskich myślicieli, takie jak np. Z teorii logiki i matematyki - notacja polska, systemy logik, logika norm, z etyki - etyka niezależna, personalizm etyczny, z metafizyki i antropologii - metafizyka realistyczna, personalizm metafizyczny, analogia transcedentalna, z historii filozofii - edycje tekstów filozoficznych, z filozofii prawa i polityki - teoria polityki, cywilizacji, solidarności, praw człowieka i praw narodów.
Encyklopedia jest adresowana do szerokiego kręgu czytelników. Filozofia jest bowiem podstawą humanistycznego wykształcenia i myślenia. W sposób szczególny Encyklopedia asygnowana jest dla polskich środowisk naukowych i filozoficznych i dla szkół gimnazjalnych i liceów, jako pomoc w studiowaniu, rozwijaniu i pogłębianiu polskiej kultury humanistycznej. Encyklopedia jest także promocją rodzimej tradycji filozoficzno-humanistycznej, a także świadectwem jej bogactwa i doniosłości.
Tytuł Encyklopedia Filozofii Polskiej t.2 M-Ż Autor praca zbiorowa Wydawnictwo Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu EAN 9788360144480 ISBN 9788360144480 Kategoria Literatura, Filozofia liczba stron 947 Format 277x215x55 mm Rok wydania 2011 Oprawa twarda z obwolutą