Trzeba m.in. Zdecydować, czy dotychczasowi telepracownicy będą wykonywali pracę zdalną w pełnym rozmiarze, pracę hybrydową czy pracę w trybie stacjonarnym.
Obowiązujące przepisy regulujące pracę zdalną zostały wprowadzone ustawą z 1 grudnia 2022 r. O zmianie ustawy – Kodeks pracy i niektórych innych ustaw (Dz.U. Z 2023 r. Poz. 240). Kompleksowo normują one zjawisko pracy zdalnej. Ustawodawca zdecydował się m.in. Na:
● wprowadzenie definicji pracy zdalnej,
● wyszczególnionie kilku form wykonywania pracy zdalnej (okazjonalna praca zdalna, praca zdalna w szczególnych sytuacjach na polecenie pracodawcy, praca hybrydowa, praca wyłącznie zdalna),
● określenie mocnych obowiązków pracodawcy i pracownika przy wykonywaniu pracy zdalnej,
● ustalenie zasad pokrywania kosztów pracy zdalnej.
Publikacja mieści poręczny komentarz do każdego artykułu z rozdziału IIc „Praca zdalna" w dziale drugim Kodeksu pracy, przygotowany przez specjalistów z zakresu prawa pracy, którzy na co dzień doradzają pracodawcom. Autorzy zawarli w nim odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania związane z wdrożeniem nowych zasad pracy zdalnej.
Komentarz jest asygnowany dla wszystkich osób, które wdrażają pracę zdalną w swych organizacjach oraz chcą poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie. Zainteresuje zwłaszcza specjalistów z działów HR i wewnętrznych działów prawnych i menedżerów.