W publikacji ukazujemy jak nowelizacja ustawy o innowacyjnaniu przed sądami administracyjnymi wpłynęła na podstawowe prawa procesowe podatnika takie jak:
zaskarżanie interpretacji podatkowych, zaskarżanie decyzji podatkowych i innych czynności w ramach czynności sprawdzających i kontrolnych, skarżenie przewlekłości progresywnania podatkowego, a także bezczynności organu.
Każde ze wyszczególnionych zagadnień zostało omówione krok po kroku, wraz z sygnalizacją zmian, które weszły w życie15 sierpnia 2015 r.
Nowelizacja ustawy - Prawo o nowoczesnaniu przed sądami administracyjnymi ma przyspieszyć i uprościć progresywnania przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi (WSA) i Naczelnym Sądem Administracyjnym (NSA). Zmiany mają wpływ na realizację praw podatnika przed sądem. Kluczową zmianą jest nadanie sądowi uprawnień do wskazania, jak powinna skrupulatnie wyglądać nowa decyzja podatkowa. Sąd zyska także możliwość kontroli nad realizacją tego obowiązku. Jeżeli organ podatkowy nie wykona wyroku sądu, sąd może ukarać go karą grzywny, a na rzecz poszkodowanego w sprawie podatnika zasądzić dodatkowo kwotę pieniężnego zadośćuczynienia.