"Drogi Czytelniku, trafia oto do Twoich dłoni drugi tom „projektu Orli Dom". Być może to, co w nim przeczytasz i zobaczysz wyda Ci się zaskakujące, może kontrowersyjne. Pamiętaj jednak o celu, jaki sobie postawiłem w pierwszym tomie „projektu Orli Dom" (e-book).
W niniejszej książce rozwijam koncepcję i wchodzę na pole minowe – herb / orzeł, jako oznakowanie urzędów centralnych. W niniejszej książce znajdziesz Drogi Czytelniku kompozycję z kolejnych 2 tomów dokumentacji oraz materiały dodatkowe, powstałe na potrzeby tej książki.
W części II Godło wojewody (I częścią jest e-book „projekt Orli Dom") demonstrujem koncepcję godeł dla szczebla wojewódzkiego administracji rządowej. W części III Godło ministra, wchodzę w problematykę identyfikacji wizualnej struktury rządowej.
Nie minę się z prawdą jeśli powiem, że „projekt Orli Dom" jest jedynym takim opracowaniem w Polsce, nie tylko prezentującym stan obecny, lecz i prezentującym rozwiązania, to fakt. Nie są to oczywiście rozwiązania kompleksowe, mnóstwo tematów pominąłem, bowiem pomimo zajmowania się tym projektem od 2006, nie do wszystkich zastosowań mam szerszy dostęp.
Z drugiej strony, nie ma potrzeby zajmowania się zbyt szczegółowo wszystkimi detalami. Tym bardziej, iż jest to projekt koncepcyjny, bez ambicji do kompleksowego i szczegółowego ujęcia problemu w każdym calu.
Nie mam także możliwości stworzenia pełnego audytu użycia godła / herbu, z uwzględnieniem wszystkich pól eksploatacji. Staram się jednak ten stan obecny w miarę możliwości przedstawić w dość długiej, bo 10 letniej, cezurze czasowej.
Drogi Czytelniku, czytając tę książkę miej proszę także na uwadze, że w roku 2017 przypada 90 rocznica wprowadzenia herbu Orła Białego, projektu profesora Zygmunta Kamińskiego, jako godła państwowego Rzeczypospolitej Polskiej.
A jak jest zobaczysz sam. Może najwyższy czas unormować jego formę i posługiwanie się nim, dla dobra wizerunku państwa."