Długo wyczekiwana powieść autorki bestselleru „Drzewo migdałowe”.
Cztery najróżniejsze osoby. Jedna historia o ojczyźnie i miłości ponad podziałami.
Sara zostaje wypędzona z Rosji z powodu żydowskiego pochodzenia. Próbuje ułożyć sobie świeże życie w Palestynie. Pracując jako pielęgniarka, poznaje lekarza, Yousefa. Na drodze ich miłości stają różnice w pochodzeniu i narastający konflikt palestyńsko-izraelski.
Ameer mieszka w obozie dla uchodźców w Libanie. Udaje mu się wyjechać do USA, gdzie początkuje nowe życie jako naukowiec. Wciąż jednak ścigają go echa przeszłości.
Rebeka, osiemnastoletnia Żydówka, sprzeciwia się złemu traktowaniu arabskich społeczności przez jej rodaków. Zrywa ze swym despotycznym narzeczonym. Nie spodziewa się jednak, jak straszne mogą być tego konsekwencje.
Ich losy łączą się, tworząc przejmującą opowieść – podróż poprzez pokolenia i kontynenty, historię o tej samej ziemi po obu stronach konfliktu.
Sara i Yousef, Rebeka i Ameer rozumieją, że na ich oczach formuje się historia ich narodów, traum i nadziei wspólnoty. Posiadają jednak wybór. Bezpieczeństwo i szczęście nie pochodzi z grodzenia się, z lęku,jedynie z otwarcia się, odwagi rozumienia. Nie ma ziemi niczyjej, lecz nikt nie ma również jej na własność. Jedyny sposób, aby przestać się ranić podziałami społecznymi, to podzielenie się – jednocześnie ziemią, jak i uczuciem.
Karolina Sulej, pisarka i dziennikarka Wysokich Obcasów
Serdecznie polecam tę pełną nieoczywistych treści książkę wszystkim, którzy jak ja lubią radować się popołudniami spędzonymi na niespiesznej i uważnej lekturze.
Magdalena Kuydowicz, TVN Style
BIOGRAM
Michelle Cohen Corasanti – urodzona w USA w 1966 roku, w konserwatywnej rodzinie żydowskiej, jest absolwentką studiów bliskowschodnich na uniwersytetach w Jerozolimie i Harvardzie. Prawniczka specjalizująca się w prawie międzynarodowym i prawach człowieka. Mieszkała we Francji, Hiszpanii, szerokiej Brytanii, Egipcie i Izraelu. Drzewo migdałowe z 2012 roku to jej pisarski debiut.
Jamal Kanj – urodził się w palestyńskim obozie dla uchodźców w Libanie, dziesięć lat po utworzeniu państwa Izrael. Przeprowadził się do USA, gdzie pozostał inżynierem. W 2010 roku opublikował powieść pod tytułem Children of Catastrophe, która gromadzi komponenty autobiograficzne.