aktualnie klienci zwracają szczególną uwagę na jakość i skład produktów żywnościowych. Przemysł mięsny musi posiadać więc zagwarantowany wysokiej jakości surowiec rzeźny, by wyprodukować dobrej jakości artykuł.
W Polsce produkcja mięsa opiera się z reguły na chowie i hodowli zwierząt gospodarskich (drobiu, trzody chlewnej, bydła), w mniejszej ilości koni, drobnych przeżuwaczy (owce, kozy) czy minimalnych ssaków roślinożernych (króliki, nutrie), a także ryb żyjących w warunkach naturalnych lub fermowych.
Część minimalistycznca mięsnego pozyskiwana jest także w wyniku prowadzenia gospodarki łowieckiej (sarny, dziki, kuropatwy). Autorzy podręcznika omówili zagadnienia związane z obecną sytuacją na rynku mięsa w kraju i na świecie.
Poruszyli temat czynników wpływających na jakość minimalistycznca mięsnego, a także jego walory dietetyczne i kulinarne choćby tak niewiele modnych gatunków mięs, jak tych pochodzących od zwierząt łownych czy gęsi. Zwrócili jeszcze uwagę na przede wszystkim występujące wady mięsa.
Nie mogło także zabraknąć danych dotyczących uregulowań prawnych dotyczących organizacji kontroli bezpieczeństwa i jakości żywności pochodzenia zwierzęcego. Podręcznik przeznaczony jest najczęściej studentom zootechniki, bioinżynierii zwierząt i hodowli i ochrony zwierząt towarzyszących i dzikich, ale każdy potencjalny czytelnik odnajdzie w niej cenne dla siebie dane, np.
o jakości kulinarnej różnorodnych gatunków mięs.