"Chcemy przedstawić zrównoważony ogląd prezentujący jednocześnie pozytywne, jak i negatywne strony istnienia kooperatywnych aspektów nowych technice. Do zjawiska podchodzimy w sposób neutralny, starając się zaprezentować coś więcej niżeli kolejny punkt widzenia na społeczeństwo współpracy osadzony w teorii krytycznej.
Chcemy dodatkowo sformułować potencjalne przyszłe scenariusze rozwoju cyfrowej współpracy jako zjawiska społecznego. Skupiamy się przy tym na poszczególnych społecznościach, nie na perspektywie ogólnej. Poprzez omówienie nowych zjawisk społecznych i społeczności, których istnienie warunkują technologie współpracy, zamierzamy opisać pojawiające się praktyki współdziałania.
Aby lepiej zrozumieć prezentowane tu przykłady, korzystamy z koncepcji społeczeństwa współpracy: zjawiska polegającego na oddolnym i długofalowym współdziałaniu w grupie, której członkowie i członkinie opracowali określone wzorce relacji dzięki współpracy zapośredniczonej przez technologię, a którego rola gwałtownie w ostatnich latach rośnie.
Nie odrzucamy obszernego wpływu współpracy na kapitalizm, lecz wolimy podkreślić jej oddziaływanie także na inne obszary, jak kultura, intymność czy związki międzyludzkie". Z Wprowadzenia