Nie tak dawno temu w całkiem nieodległej galaktyce naukowcy postanowili zmierzyć się z siłami natury, zarówno tymi, których działanie możemy obserwować w życiu codziennym - elektromagnetyzmem i grawitacją, jak i tymi, których zasięg jest istotnie mniej zauważalny - silnymi i słabymi oddziaływaniami jądrowymi. Celem tej utarczki było udowodnienie, iż tak naprawdę wcale nie są to cztery odrębne typy oddziaływań, ale jedna siła, manifestująca się na przeróżne sposoby.
Po co komu te wszystkie teoretyczne wywody? Naukowcy posiadają nadzieję,dzięki czemu uda się odkryć, czy wszechświat powstał według jakiegoś sensownego projektu, czy jest po prostu dziełem przypadku. Jedni twierdzą, iż to rzucanie się z motyką na słońce, inni zaś uważają, że spójna i jednorodna kwantowa teoria grawitacji, opisująca wszystkie właściwości kosmosu i procesy w nim zachodzące, stanowi klucz do zrozumienia wszechświata i miejsca, jakie zajmuje w nim człowiek. Dlatego właśnie nazwano ją teorią wszystkiego.
Teoria wszystkiego według Hawkinga
Czy sformułowanie teorii wszystkiego jest rzeczywiście możliwe? Stephen Hawking poprzez mnóstwo lat naukowej kariery był przekonany, iż to zadanie wykonalne. A jednak choćby wielcy miewają czasem wątpliwości...
Niezwykły naukowiec w linii niedługich i pasjonujących wykładów referuje nam historię wszechświata od samych jego narodzin w chwili wielkiego Wybuchu. W zajmujący sposób i z poczuciem humoru opowiada o tym, jak człowiek postrzegał kosmos setki, a choćby tysiące lat temu, i jak nasza wiedza stopniowo ewoluowała - od Arystotelesa, poprzez Kopernika i Galileusza, aż po Newtona, Einsteina i Hubble'a. Wyjawia, jak odkryto, że wszechświat wcale nie jest statyczny,nieprzerwanie się zwiększa i przewiduje konsekwencje tego procesu. Zdradza najściślej chronione tajemnice czarnych dziur, o których mówi, iż badanie ich jest jak szukanie czarnego kota w piwnicy pełnej węgla. To dopiero początek całej zabawy... Lecz o tym musisz przeczytać już sam.
(...) przezwyciężył wyniszczającą chorobę, aby stać się supergwiazdą światowej fizyki. Pozbawiony możliwości efektywnego mówienia i pisania, sięga wzrokiem poza obfity Wybuch, podglądając "taniec geometrii", którego wynikiem było powstanie wszechświata.
Timothy FerrisVanity Fair
(...) potrafi wyjaśniać zawiłości kosmologii w fascynującym stylu, będącym mieszanką transparentności i humoru. To umysł o niezrównanej sile.
The New York Review of Books
(...) bez wątpienia ma wrodzone cechy korzystnego nauczyciela - łagodne poczucie humoru i umiejętność ilustrowania nawet najistotniej skomplikowanych koncepcji analogiami zaczerpniętymi z życia codziennego.
The New York Times
Złoty wiek kosmologii
Zapraszamy Cię w fascynującą podróż po świecie niezwykłych i zaskakujących odkryć. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad genezą wszechświata, jeśli nurtuje Cię pytanie, jak to wszystko właściwie działa, ta książ...