Zjawisko turystyki rodzi w środowisku badaczy, a także pośród uczestników ruchu turystycznego pytanie jak to się dzieje, iż ludzie od zamierzchłych czasów wyruszają w drogę, podróżują i uprawiają turystykę.
Niniejsza monografia, będąca rezultatem badania i eksplanacji wielowymiarowych zależności i związków na polu turystyki jest pierwszą tego typu publikacją, która w interdyscyplinarny sposób zajmuje się genezą turystyki.
W książce zwrócono uwagę na wielość naukowych płaszczyzn, które wyjaśniają i opisują teorię turystyki. Prezentowana publikacja jest konsekwencją sporych badań na wszelkich kontynentach, w najszczególniej odległych zakątkach świata oraz szczegółowych analiz literaturowych.
Książka ta stanowi bodajże pierwszą tego typu – turystyka ukazana jest z perspektywy „ogólnohumanistycznej", inter- i multidyscyplinarnej. Jej zaletą jest ukazanie społeczno-kulturowego fenomenu zgodnie z paradygmatem całościowych ujęć humanistycznych/kulturowych, co znalazło przełożenie na jej treść.
Na wysoką ocenę zasługuje strona merytoryczna przygotowanej książki. Autor syntetyzuje wiedzę, a także uwzględnia i wprowadza do obiegu naukowego nową wiedzę z obszaru literatury spektakularnej. Prof. Dr hab. Wojciech J.
Cynarski (z recenzji) Przedstawioną książkę uważam za ważną, doniosłą z naukowego, aplikacyjnego i dydaktycznego punktu widzenia. Praca ma charakter plastikowy, deskryptywny, eksplikacyjny, diagnostyczny, porządkujący i wnosi do rezerwuaru wiedzy, zwłaszcza do nauk humanistycznych i społecznych o turystyce, znaczne ustalenia, prezentujące turystykę w sposób monograficzny, kompleksowy i holistyczny.
Książka z pewnością odszuka licznych odbiorców na rynku, od pasjonatów turystyki rozpoczynając, poprzez liczne grono profesjonalistów działających w różnorodnych organizacjach formalnych ukierunkowanych na turystykę i będzie źródłem rzetelnej informacji (…) dla licznej rzeszy studentów kierunków turystyki i rekreacji i wielu innych.
prof. Dr hab. Zbigniew Dziubiński (z recenzji)