W książce zaprezentowano podstawy prawne i normalizacyjne bezpieczeństwa informacji i systemów teleinformatycznych. Ich wykorzystywanie jest podstawą, a zarazem gwarantem organizowania i stosowania rozwiązań w zakresie ochrony informacji, w ujęciu krajowym i międzynarodowym, w jakich funkcjonuje Rzeczypospolita Polska.
W rozdziale pierwszym przedstawiono podstawowe programy i akta prawne stanowiące podstawę organizacji cyberbezpieczeństwa o wymaganym wysokim poziomie (na szczeblu europejskim, a także w ramach poszczególnych państw Wspólnoty).
Zwrócono także uwagę na problemy ochrony danych osobowych, zapewnienia bezpieczeństwa informacji niejawnej i bezpieczeństwa informacji w ramach tzw. Europejskich ram interoperacyjności, które mają związek z bezpieczeństwem danych.
W rozdziale drugim zaprezentowano poglądy, koncepcje, deklaracje i strategie obowiązujące w NATO, posiadające na celu zapewnienie cyberbezpieczeństwa państw członkowskich tej organizacji. W rozdziale trzecim przedstawiono rządowy program, politykę, doktrynę, założenia do strategii i strategię i ustawę, które dotyczą bezpieczeństwa danych i ochrony cyberprzestrzeni Rzeczypospolitej Polskiej.
Omówiono również główne treści ustaw dotyczących ochrony danych wrażliwych, w tym osobowych i informacji niejawnej i problemy bezpieczeństwa informacji wynikające z krajowych ram interoperacyjności. W rozdziale czwartym omówiono aktualny stos dokumentów standaryzacyjnych, które dotyczą problemów ochrony informacji, w tym budowy i wdrażania progresywnych rozwiązań gwarantujących wysoki poziom cyberbezpieczeństwa, określony w dokumentach prawnych Unii Europejskiej i Rzeczypospolitej Polskiej.