Od 29 stycznia 2022 r. Obowiązują zmiany w ustawie o cudzoziemcach i ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, które mają na celu usprawnienie procedur związanych z legalizacją pobytu cudzoziemców.
Zmiany w przepisach dotyczących cudzoziemców wprowadziły ponadto przepisy związane z epidemią COVID-19.
Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce, bardzo spoza Unii Europejskiej, jest widocznie bardziej nieprzystępne i czasochłonne aniżeli zatrudnianie Polaków. Za cudzoziemca uważa się każdą osobę, która nie ma polskiego obywatelstwa. W przypadku obywateli Unii Europejskiej (oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii) mamy jednak daleko idące ułatwienia i brak barier, jeżeli chodzi o przyjazd, pobyt i podejmowanie pracy w Polsce. Procedury są dużo bardziej niełatwe w sytuacji obywateli państw trzecich (spoza UE i EOG). Widocznie więcej obowiązków czeka również pracodawców.
Sam przyjazd takiej osoby do Polski nieraz będzie uzależniony od uzyskania wizy.
Zezwolenie na pracę nie jest jednak wymagane w przypadku cudzoziemca spoza UE będącego obywatelem jednego z sześciu państw: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji, Ukrainy. Dotyczy to cudzoziemców wykonujących pracę, która nie jest jednocześnie pracą sezonową, poprzez okres do 24 miesięcy.
W poradniku szczegółowo przedstawiono proces zatrudnienia i rozliczania cudzoziemca w zróżnicowanych sytuacjach. Uwzględniono znaczne kwestie związane z przyjazdem i pobytem oraz podjęciem pracy – w tym na podstawie zezwolenia na pracę albo w procedurze oświadczeniowej. Omówiono także obowiązki pracodawców wobec cudzoziemców w zakresie podatków i składek ZUS.
Publikacja zawiera przykłady i zestawienia tabelaryczne. Jest niezbędnym narzędziem {pomocn|przydatn)ym w pracy każdego specjalisty ds. Kadr oraz pracodawcy, który zatrudnia cudzoziemców bądź rozważa taką możliwość.